Zarejestruj się i otrzymaj indywidualny kod rabatowy
Facebook Google Plus Kanał RSS Kontakt

Powiadom mnie o nowych ofertach

Wszystkie

Zapisując się do naszego newslettera zgadzasz się z naszą polityką prywatności, której dokładny tekst możesz przeczytać na tej stronie

Znajdujesz się tu: Start

Zanim zlecisz napisanie tekstu

2012-10-04
 Do kogo skierowany ma być tekst?

Odpowiedź na to pytanie może nie jest najważniejsza na świecie, ale na pewno najważniejsza dla Twojego biznesu. Sam charakter grupy docelowej mocno określa styl tekstu. Jeśli chcesz do niej trafić, mów jej językiem. Logiczne jest, że styl, który trafi w umysły ścisłe, nie ma szans trafić do serc szukających akceptacji. I odwrotnie.

Jakiej ma być długości?

Długość tekstu zależy od miejsca, jakie możesz przeznaczyć na stronie, nie jest to jednak główne kryterium. Czy Twoi klienci lubią czytać? Jeśli prowadzisz księgarnię internetową czy portal psychologiczny, to możesz założyć, że tak i pozwolić sobie na dłuższe teksty. Jeśli jednak działasz w branży np. erotycznych gadżetów, to zbyt długie opisy mogą wręcz odstraszać. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzą opisy złożone z 3-4 mocnych zdań.

Jaki ma mieć charakter?

To zależy od tego, czego szukają Twoi klienci. Branżowej informacji? Daj styl czysto informacyjny, pozbawiony tych wszystkich marketingowych wodotrysków. Zachęty do zakupu? Idealnie sprawdzi się opisowy z elementami reklamowymi. Chwili dla siebie? Oczarowania? Nie znajdziesz nic lepszego niż hipnotyczny.

Jakie dokładnie informacje chcesz zamieścić?

Pamiętaj, niemal każdą informację można ubrać w dowolny strój i w zależności od potrzeb lub ogólnej wizji, ubrać ją w formę newsa, oferty reklamowej, czy nawet przypowiastki. Jednak o tym, jakie to mają być informacje decydujesz Ty.

Jakie rezultaty chcesz osiągnąć?

Innymi słowy, czego się spodziewasz? Im precyzyjniej to określisz, tym łatwiej będzie Ci sprawdzić, czy rezultaty są rzeczywiście osiągane. Lepiej jednak mieć realne oczekiwania.

Co należy podkreślić? Co jest moim charakterystycznym rysem? Tak zwaną przewagą konkurencyjną?

Jakie teksty ma moja konkurencja?

Trudno się łudzić, że będzie miała kiepskie, ale. zawsze można napisać nieco lepszy, bazujący na skuteczniejszym pomyśle. Czyż nie jest tak, że w biegu do mety to setne sekundy decydują o zwycięstwie? Pisanie o tym, że wykorzystanie każdego elementu oferty do zyskania przewagi konkurencyjnej jest niezwykle istotne, to już truizm. Tak po prostu jest i już. Warto się zastanowić, jak wykorzystać do tego potencjał tekstu.

Uzbrojony w tę wiedzę możesz zabrać się za szukanie najbardziej odpowiedniego copywritera. Warto pamiętać, że każdy z nich ma swój styl. Decydując się na współpracę z konkretną osobą, niejako automatycznie, decydujesz się na wybór pewnego stylu. Czy są lepsze i gorsze style? Spoglądanie pod tym kątem nic ci nie da. Raczej odpowiedz sobie na pytanie: w jakim stopniu styl danego copywritera odpowiada moim potrzebom.

Czy warto się aż tak wysilać? Tak. Jest wiele plusów takiego postępowania. Po pierwsze, gdy dostaniesz do ręki gotowy tekst będziesz widział, w jakim stopniu odpowiada on Twoim oczekiwaniom. Po drugie, bez względu na to, kto napisze tekst, w ostatecznym rozrachunku, to Ty jesteś za niego odpowiedzialny. Przecież będzie zamieszczony na Twojej stronie, w Twoim sklepie, będzie świadczył o Tobie. Oczywiście o copywriterze również, ale. może zostawmy już ten wątek. Każdy powinien już wiedzieć, o co chodzi.

Projekt: Futuravision

Wykonanie: Michał Kutrzeba